wtorek, 19 stycznia 2016

Ssaki Bałtyku
Wiele lat temu, ssaki licznie zamieszkiwały Bałtyk. Obecnie ich liczba znacznie się zmniejszyła, niektóre są zagrożone wyginięciem.

Morświn
Szacuje się, że obecnie w wodach Morza Bałtyckiego żyje około 450 morświnów. Nie są to sprzyjające warunki do ich przetrwania, ich populacja może wyginąć. Jest jednak szansa na ich ocalenie. Ten gatunek, potocznie zwany „delfinem bałtyckim”, licznie występował w latach 30 XX wieku w Morzu Bałtyckim. Dawniej były one poławiane w celu zdobycia mięsa i tłuszczu. Z racji licznego występowania morświnów w latach 20 XX wieku, polskie władze wprowadziły premie za ilość złowionych lub zabitych morświnów. Morświny prowadzą skryty tryb życia, dzięki czemu trudniej je wyśledzić.
Stosowane w rybołówstwie sieci skrzelowe są głównym zagrożeniem dla morświnów. Szukając pożywienia morświny zaplątują się w sieci. Zaplątany w nie morświn ginie przez uduszenie. Zagrożeniem są również zakłócenia akustyczne. Z racji tego, że morświny żyją w przybrzeżnej strefie morza są one narażone na działanie toksycznych substancji. Toksyczne zakwity sinic są potencjalnym zagrożeniem dla tych ssaków.

Foka szara
Jednym z trzech gatunków fok występujących w Morzu Bałtyckim jest foka szara. Pod koniec XIX wieku ssaki te licznie zamieszkiwały przybrzeżne wody Polski. Ze względu na dużą liczebność, niszczenie sieci i polowania na ryby zostały uznane za szkodniki. Podobnie jak za morświny wypłacano premię pieniężną wartości 5 zł za sztukę złowionej foki. Po II wojnie światowej foki szare zniknęły z polskich wód przybrzeżnych Morza Bałtyckiego. Obecnie ssaki te zamieszkują obszary wodne przy Estonii, Finlandii oraz Szwecji. Ich liczebność nie przekracza 30 tys. osobników czyli 30% populacji sprzed stu lat.
Do głównych zagrożeń foki szarej należą brak spokoju w miejscach ich zamieszkania oraz intensywny rozwój turystyki. Częstą przyczyną śmierci fok jest również zaplątanie się w sieci do połowu ryb. Zanieczyszczenia środowiska oraz duża koncentracja związków chlorowcopochodnych są przyczyną chorób fok i płodów. Zanieczyszczenia wpływają niekorzystnie na układ odpornościowy fok, co czyni je bardziej podatnymi na wnikanie pasożytów.
Duży wpływ na zanieczyszczenie morza mają ścieki, które wpływają razem z wodami z rzek. Ocalenie ssaków bałtyckich zależy przede wszystkim od człowieka.
 
Klaudia Maziewska IIa

Bibliografia:

1 komentarz: